Marka Şehirler Zirvesinde

Şehirlerin marka değerini artırmak amacıyla düzenlenen ve turizm, inşaat yatırımcılarının ve belediye başkanlarının  buluşma noktası Marka Şehirler Zirvesi, Sait Halim Paşa Yalısı’nda 11 Mayıs’ta gerçekleştirildi.

Proje İstanbul 2. Marka Şehirler Zirvesinde, şehirlerin markalaşmasına büyük ivme kazandıran gayrimenkul projeleri, turizm yatırımlarının yanı sıra akıllı şehirler, çevrecilik, enerji verimliliği, kentsel dönüşüm projelerinin önemi, zorlaşan rekabet koşulları ve çözüm önerileri gibi pek çok konu ele alındı.

Bu yıl ikincisi yapılan Proje İstanbul 2. Marka Şehirler Zirvesinde, sosyo, ekonomik, çevresel ve kültürel tüm kaynakların verimli ve sürdürülebilir yönetimi, şehirleri şehir yapan insani ve sosyal açıdan yaşam kalitesini artırmaya yönelik evrensel ortak değerler ele alındı.

Zirvede Önemli İsimler Söz Aldı…  

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım konuşma yaptığı zirvede, “Marka şehirlerimizin temelinde Anadolu’nun zenginliği yatmaktadır. Anadolu marka arazidir. Bu marka arazi üzerinde bulunan şehirleri daha yaşanılır hale getirildiği marka konut alanları ve marka şehirler kurmalıyız. Marka olmuş şehirlerimizin dışında potansiyel çok bölgemiz var. Günümüzde marka olamayan artık satamaz. Ülkemizde konut imarında markalaşma süreci başladı ve çok hızlı yol aldı. İNDER olarak 1967’den beri faaliyette olan bir derneğiz. Sektördeki yönetmelikler kanunlarla ilgili görüşleri paylaşmaktayız. Sektörde belirleyici rol oynuyoruz. Haliç’imiz eski Sadabat oldu… İstanbul’a yakışır alanlar yapıldı. İNDER olarak öncelikli amacımız kaliteli binalar, yaşanılır alanlar oluşturulması konusunda sektörün sesi olarak bu sağladığımız gelişme ve kaliteyi sürdürülebilir hale getirmek.” dedi.

TURSAB Yönetim Kurulu Üyesi Davut Günaydın turizmin şehirler, bölgeler ve ülkelerin  markalaşmasında önemli rolü olduğuna dikkat çekerek Türkiye’nin turizmde güçlü ve yeni markalar oluşturması, bölgelerden güçlü markalar çıkması için dinamik bir marka yönetimi gerektiğini vurguladı.

Proje İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Karakaya ise konuşmasında hasta bina konusuna  dikkat çekerek. Binaların yaşlandıkça giderek negatif bir enerji yaydıkları ve bunun insan sağlığı üzerindeki etkisi üzerinde durdu.

Ceylan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Ceylan; “2017 yılı inşaatta altın yıl olacak. Kentsel dönüşüm projeleri şehirlerimizin çehresini değiştirecek. Dünya genelinde marka değerini artıracak. Dünya şehirlerine baktığımızda İstanbul 10 bin yıllık bir markadır.”

 Dünya artık akıllı kentlerin önemini kavrıyor…

Şehirleri inşa eden markaları ve şehirleri şehir yapan diğer alanlardan markaların bir araya geldiği 2. Marka Şehirler Zirvesinde, özellikle terör olayları nedeniyle kaybolan ülke güvenirliliğinin, imajının yeniden inşası için çaba gösteren sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcileri de katıldı.

Dr. Necdet Aksoy

Safranbolu Belediye Başkanı

“Öncelikle bu önemli organizasyon için Pınar Hanım’a teşekkür ediyoruz. Biz de burada olduğumuz için mutluyuz. Amacım Safranbolu’yu Davos yapmak. Davos’un 2000, 2500 nüfuslu bir yer olduğunu biliyor musunuz? Bu kadar nüfuslu bir dağ şehri. Bizim ülkemizde Davos’a benzeyen çok fazla yerimiz var, Abant’tan bahsedebilirim, Kartalkaya’dan bahsedebilirim. İzmit öyle. Çok fazla hemen ulaşılabilir yerlerimiz var. Ama maalesef marka yer çıkartmak, farkındalığı artırmak konusunda ülke olarak yeterli çabamız yok.  Daha geniş planlayarak, sadece bir günde, iki günde, beş günde, on günde değil, belki de bir sonraki yılın toplantısını, hemen toplantı biter bitmez, ertesi gün hazırlıklara başlayarak her türlü alternatifi düşünülmüş, her türlü ihtiyacı planlanmış bir sanat festivali, bir kültür festivaline dönüştürebiliriz bu yerleri.”

Pınar Kopuz

Eventuum Genel Müdürü

Türkiye’nin, bulunduğu konum itibariyle ekonomik, sosyal ve kültürel yönden stratejik önemi büyük. Bu özellikler, ülkemizi yabancı yatırımcılar için yeni fırsatlar barındıran önemli bir pazar haline getiriyor. Daha iyi eğitim, sağlık, barınma kısaca daha iyi yaşam koşulları arayan insanlar kentlere doğru yöneltiyor. Şehirlerin bu nüfus artışına ve insanların istek ve ihtiyaçlarını karşılamaya ne kadar hazır olduğuna dikkat çeken Kopuz, bu zirvede bütün bu sorunların yanıtlarının masaya yatırıldığını belirtti. 

Zirve Plaket takdimi ile sona erdi.

Zirvede Konuşmacılar ve Konu Başlıkları

 • Gaziosmanpasa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Kentsel Dönüşüm ve Şehirde Markalaşma
 • İnder Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Hazırlanmakta olan yeni imar yönetmeliği ve konut satışları üzerine değerlendirmeler
 • Proje Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Karakaya, Marka yapılar ile marka şehirler arasındaki ilişki ve yapıları markalaştıran özellikler
 • Yeniköy Turizm İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Nihat KANDALOĞLU Sürdürülebilir Şehirler,
 • Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan Büyüyen Ekonominin ve Nüfusun Şehirleşmeye Kazandıracağı Vizyon,
 • Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ Markalaşan Şehirlerde İnşaat Sektörünün Önemi,
 • Ceylan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Ceylan Referandum Sonrası İnşaat Sektöründeki Gelişmeler,
 • Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet AKSOY Dünya Markası Şehirler Nasıl Yaratıldı?
 • Karden İnşaat Paşa Karadeniz Şehirlerimizin Geleceği Nasıl Planlanmalı?
 • BY OktayÖz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Oktay ÖZ Deprem Marka Şehirleri de Vurur. Kentsel Dönüşüm Gerekliliği ve Gaziosmanpaşa Gerçeği
 • LİK Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kurt Bursa’nın Gayrimenkul Sektörüne Katkısı ve Markalı Projeler
 • Fuzul Grup Yönetim Kurulu Üyesi Faruk AKBAL Küreselleşme Sürecinde Markalaşma ve Sürdürülebilir Gelecek başlıklı konuşmalarda bulunacaklar.

Künye:

Düzenleyen: Eventuum

Etkinlik Mekanı: Sait Halim Paşa Yalısı

Platin Sponsor: Proje İstanbul

Ana Sponsorlar: Babacan Holding, Ceylan İnşaat, Dağ Mühendislik

Yemek Sponsoru: Aremas

Networking: Akzirve

Yaka Kartı: Karden

Genel Sponsorlar: Likyapı, Byoktayöz, Fuzulev

Dijital Sponsor: Hasanoğlu İnşaat

PR: Elalem İletişim